Staff Directory

Tatyana Abreu
Student Success Specialist
(814) 331-8529
Steve Carr
Workforce Development Specialist
(814) 584-0002
Maryanne Chaffee
Administrative Assistant to Erie Operations and Workforce Development
(814) 584-0066
Jennifer Cummings-Tutmaher
Director of Enrollment and Student Success
(814) 230-9010
Joanna Elletson
Assistant to the VP of Academic and Student Affairs
(814) 230-9010
Dr. Linda M. Fleming
VP of Academic and Student Affairs
(814) 230-9010
Dr. Eileen Goodling
Director of Career Services
(814) 230-9010
Juliet Hilburn
Student Success Specialist
(814) 779-1659
Terry Hinton
Workforce Development Specialist
(814) 482-1634
Dr. Aldo Jackson
Executive Director of Erie Operations and Workforce Development
(814) 779-4096
Kelsey Kirkpatrick
Assistant Registrar and Institutional Research
(814) 230-9010
Marquis McBride
Student Success Specialist
(814) 331-6857
Lori McNeal
Registrar
(814) 230-9010
Dr. Joseph T. Nairn
Founding President
(814) 230-9010
Dannielle Nebinski
Assistant Director of Enrollment & Student Success
(814) 584-0001
Ann Nelson
Executive Assistant to the President/Liaison to the Board of Trustees
(814) 230-9010
Cory Newcombe
Student Success Specialist
(814) 603-1229
Lisa Pecora
Executive Assistant to the VP of Finance and Administration
(814) 598-3220
Abigail Petrosky
Marketing and Public Relations Coordinator
(814) 230-9010
Rachel Phillips
Financial Aid Coordinator
(814) 230-9010
Raymond Pring, Jr.
Vice President of Finance and Administration
(814) 230-9010
Jennifer Rossey
Assistant to the VP of Finance/Administration and the VP of Advancement and Community Relations
(814) 230-9010
Regina Russell
Instructional Support Coordinator
(814) 584-0067
Melinda Saunders
Dean of Curriculum and Instruction
(814) 230-9010
Gary Sawtelle
Director of Information Technology
(814) 230-9010
Rick W. Smith, Sr.
Vice President of Institutional Advancement and Community Relations
(814) 230-9010
Lori Swick
Financial Services Specialist
(814) 230-9010
Lauren Zickefoose
Student Success Specialist
814-584-0003

Faculty Directory

John Abplanalp
Instructor of Business Administration
Doug Allen
Instructor of English
Mollie Anzinger
Instructor of Early Childhood Education
Patrick Baldwin
Instructor of Mathematics
Lisa Banner
Instructor of Information Technology
Benjamin Blood
Instructor of English
(814) 230-9010
Sarah Boser
Instructor of Mathematics
Adam Brooks
Instructor of Fine Arts
DeAnna Brooks
Instructor of Psychology
Micki Brown
Instructor of Business Administration
Maryanne Cole
Instructor of English
Scott Daley
Instructor of History and Political Science
David Fair
Instructor of Accounting
Rachele Graham
Instructor of Mathematics
Thomas Hancock
Instructor of Psychology
Ernest Hartwig
Instructor of Political Science
Paul Herzig
Instructor of History
Jessica Hotchkiss
Instructor of Criminal Justice
Anna James
Instructor of Fine Arts
William Korey
Instructor of Criminal Justice
Leigh Anne Kraemer-Naser
Instructor of Early Childhood Education
(814) 368-0860
Brian Kuzman
Instructor of Speech
Jaesson Lujan
Instructor of Business Administration
Stephanie McIntosh
Instructor of Early Childhood Education
Natalie Miller-Martini
Instructor of Mathematics
Richard Mulcahy
Instructor of History
Frank O’Connell
Instructor of Manufacturing Technology
(814) 331-1506
Alexa Palilla
Instructor of Early Childhood Education
David Parrott
Instructor of Philosophy
Ron Pollock
Instructor of Natural Sciences
(814) 230-9010
Kerry Reagle
Instructor of English
Kristine Santiso
Instructor of Social Work
Michael Sliker
Instructor of Criminal Justice
Michael Stahlman
Instructor of Psychology
Ronna Tipton
Instructor of Sociology
Emily Wachter
Instructor of Psychology
Leslie Wagner
Instructor of Criminal Justice
Megan Walck
Instructor of English

Workforce Development Staff

Steve Azzato
Machining Faculty
Amy Bothun
Nurse Aide Faculty
Alesia Brooks
Medical Administration Faculty
Richard Carson
Machining Faculty
Caroline Colleran
Emergency Medical Services Faculty
Jason Gabler
Powder Metal Faculty
James Hillwig
Machining Faculty
Steve Hoffman
Emergency Medical Services Faculty
Tom Jesberger
Powder Metal Faculty
Jonathon Keiper
Supervision Faculty
Thomas Kostreba
Welding Faculty
Max Krug
Operational Excellence Faculty
Dana Kruse
Machining Faculty
Corey Long
Industrial Faculty
Chris Lyon
Emergency Medical Services Faculty
Tim Lyons
Industrial Maintenance Faculty
Stephanie McIntosh
Child Development Associate Faculty
Lance Mohney
Powder Metal Faculty
Luke Nissel
Powder Metal Faculty
Tracy Robinson-Chandler
Child Development Associate Faculty
John Sabat
Machining Faculty
Darlene Sansone
Child Development Associate Faculty
Mark Schwanke
Emergency Medical Services Faculty
Bonnie Sickler
Emergency Medical Services Faculty
Jill Simmons
Child Development Associate Faculty
Gregg Trisket
Emergency Medical Services Faculty
Jim Wimer
Powder Metal Faculty
Don Worley
Emergency Medical Services Faculty